+420 601 188 888zavolejte kdykoliv
Ceny nemovitostí v Praze rostou navzdory krizi

S příchodem ekonomického útlumu a všech dalších komplikací způsobených pandemií nemoci Covid-19 někteří ekonomové a analytikové předpovídali negativní dopady také pro realitní trh. Naštěstí se jejich předpoklady nevyplnili a současný trh s nemovitostmi nebyl aktuální situací příliš ovlivněn. Především můžeme říct, že nebyl nijak narušen trend růstu cen nemovitostí z posledního období. Abychom byli trochu konkrétnější, zaměříme se na pražský realitní trh. Povíme si něco o aktuální situaci, růstu cen nemovitostí a vše podložíme konkrétními čísly. Jako datové podklady využijeme nejrůznější cenové mapy, výsledné hodnoty lze posuzovat jako průnik hodnot získaných z jednotlivých map.

Poptávka roste

Pandemie nového koronaviru sice neovlivnila tempo růstu cen nemovitostí a celkovou situaci na trhu s nemovitostmi, avšak do jisté míry specifikovala nové preference zájemců o koupi nemovitosti. Vzrostla především poptávka po rodinných domech a rekreačních objektech na periferii hlavního města. Důvod je zcela prozaický - lidé si uvědomili, že v případě omezení pohybu či karantény chtějí čas trávit raději v rodinném domě se zahradou či na chatě, než v bytě v centru metropole. Není ovšem pravda, že by oproti tomu klesl prodej bytů. V této takříkajíc nejisté době mnoho zájemců hledalo investici do nemovitosti jako spolehlivé zajištění. Zájem byl především o zrekonstruované investiční byty, ale nově také o starší byty, určené k rekonstrukci.

Konkrétní čísla

Abychom nyní byli trochu konkrétní, zaměříme se na čtyři důležité ukazatele, použité konkrétně na Prahu. Výpočet platí za předešlý rok, tzn. za období od 31.10.2019 do 1.11.2020. V přehledné tabulky najdeme růst či pokles cen nemovitostí, rozdělený na byty a rodinné domy, zvlášť před a zvlášť po rekonstrukci. Dále se zaměříme na nárůst či pokles nabídek nemovitostí na pražském trhu. Data jsou následující:

Vývoj cen v čase

 

Z přehledu lze vyčíst, že velký boom zaznamenaly především rodinné domy po rekonstrukci, jak již ostatně bylo avizováno. Nejen, že rapidně vzrostla poptávka po rodinných domech po rekonstrukci, spolu s ní vzrostla i cena za metr čtvereční těchto nemovitostí. Zájem o domy před rekonstrukcí byl téměř shodný jako před krizí, což nás směřuje k jasnému poznatku - lidé pořizovali domy k okamžitému bydlení a užívání. U bytů je situace rozdílná. Vzrostla jak cena bytů před rekonstrukcí, tak i cena bytů po rekonstrukci. Rozdíl sledujeme u nabídky – v případě bytů před rekonstrukcí se změnila jen nepatrně (růst o 4 %), u rekonstruovaných bytů klesla o celých 26 %. Takovýto pokles nabídky u rodinných domů a bytů po rekonstrukci může ještě více vyšponovat ceny.

Dobrá zpráva pro prodávající, špatná pro …?

Z výsledků analýzy je zřejmé, že se i v krizi realitnímu trhu daří, což je určitě dobře. Ceny nemovitostí neklesají, obchody se vesele realizují a snad tomu tak i zůstane. Vzhledem ke zvyšující se ceně a snižující nabídce se můžeme jako kupec dostat do situace, kdy bude mít o naši nemovitost ve velmi krátkém časovém horizontu zájem vícero kupců. V tuto chvíli je nutné, abychom využili služeb skutečného odborníka a pečlivě dokázali získat nejlepší cenu za nemovitost právě s jeho pomocí. V tuto chvíli je dobré všem zájemcům poskytnout potřebný čas na rozmyšlenou a dát jim možnost podat svou nabídku. Každý zájemce také musí dostatečně doložit, jak má v plánu nemovitost financovat. Je tedy aktuální situace špatnou zprávou pro nakupující? Není. Rovnováha a fungující realitní trh je vždy lepší pro všechny strany. Poslední otázkou zůstává – vyplatí se nyní prodat nemovitost? Ano, stále se to vyplatí!

Těšíme se na Vás
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


odrealitky POTŘEBUJETE PORADIT?
volejte odrealitky +420 601 188 888
nebo pište odrealitky info@odrealitky.cz
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


SEO optimalizace