+420 601 188 888zavolejte kdykoliv
Nárůst objemu hypoték v květnu 2024

Nárůst objemu hypoték v květnu 2024

Po dlouhém období, kdy bylo pro mnoho potenciálních zájemců o koupi domu či bytu nevýhodné (či dokonce nemožné) sjednat si hypotéku a obchod zrealizovat, je tu opět o mnoho optimističtější období. Česká národní banka začala již počátkem tohoto roku snižovat základní sazby, úvěry a hypotéky začaly být konečně levnější a inflační šok se konečně uklidnil. A co víc, ceny nemovitostí se snížily (a dále už se snižovat nebudou, naopak začínají růst), což je nepochybně další důležitý impuls motivující ke koupi vlastní nemovitosti. 

Hypotéky v květnu 2024

Na základě tzv. Hypomonitoru, který pravidelně vydává Česká bankovní asociace (ČBA) je zřejmé, že se karta skutečně obrací; objem nově sjednaných hypoték je nejvyšší od března 2022. Průměrná úroková sazba nových hypotečních úvěrů je 5,07% a celkový objem hypoték dosáhl 20,1 miliardy Kč. Dalších cca 3,5 miliardy Kč tvoří objem hypoték, které byly refinancovány. S ohledem na předchozí vydání Hypomonitoru je zcela jasné, že se tato čísla zlepšují vytrvale - objem poskytnutých hypoték roste a úrokové sazby nových úvěrů klesají.

Ceny nemovitostí rostou

Při troše zdravého úsudku lze pozorného čtenáře okamžitě napadnout, co tato čísla vlastně znamenají pro realitní trh. Správně - ceny nemovitostí po propadu opět rostou a pokles opravdu v dohledné době očekávat nelze, spíše naopak. Poptávka po koupi nemovitosti bude v následujících měsících podle všeho poměrně vysoká, vzhledem k tomu, že mnoho nynějších (a budoucích) zájemců o koupi nemovitosti vyčkávalo na výhodnější úrokové sazby úvěrů.

Průměrná velikost hypotéky

Hypomonitor ČBA poskytuje také údaje o tom, jaká byla v květnu 2024 průměrná výše hypotečního úvěru. Hodnota 3,63 milionu Kč znamená oproti předešlému období další růst (z 3,6 milionu Kč). Zájemci díky poklesu úrokových sazeb dosáhli na vyšší hypotéku, to je způsobeno také částečným zrušením příjmových limitů ze strany ČNB. Hypotéka je tedy mnohem dostupnější než například v tuto dobu v roce 2023. Důležitý je také fakt, že průměrná hodnota hypotéky ve výši 3,63 milionu Kč (spolu s dubnovou hodnotou 3,6 milionu Kč) je novým rekordem - doposud byla v tomto ohledu rekordní hodnota 3,46 milionu Kč z listopadu roku 2021.

Ideální čas na koupi nemovitosti?

Pokud si dáme výše uvedené do souvislosti, vychází nám z toho jednoduchý závěr - opět se dostáváme do období ideálního pro koupi nemovitosti. V konečném důsledku je tento krok samozřejmě na osobních preferencích každého potenciálního kupce, je ovšem důležité nezapomínat na fakt, že finance uložené v zakoupené nemovitosti se zhodnocují mnohem rychleji a lépe než například na tradičních bankovních instrumentech. Pokud proti sobě v současné chvíli stojí snižující se úroky hypotečních úvěrů a pomalu, ale jistě rostoucí ceny nemovitostí, nemuselo by se vyčkávání již příliš vyplatit. Výše zmíněné čísla a údaje jsou jasným signálem, že realitní trh opět ožil a nakupovat se nyní jednoduše vyplatí. 

Pokud si i tak nejste jisti, přestože podmínky pro sjednání hypotečního úvěru splňujete a nemovitost byste pořídili rádi, neváhejte se na nás obrátit - vše můžeme v klidu prodiskutovat - věcně, srozumitelně a s tím nejlepším doporučením.

Zdroj: https://www.cbamonitor.cz/aktuality/cba-hypomonitor-objem-novych-hypotek-je-nejvyssi-od-brezna-2022

Těšíme se na Vás
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


odrealitky POTŘEBUJETE PORADIT?
volejte odrealitky +420 601 188 888
nebo pište odrealitky info@odrealitky.cz
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


SEO optimalizace