+420 601 188 888zavolejte kdykoliv
Realitní trh v 1. čtvrtletí 2021 - Co nám krize vzala (a dala?)

Realitní trh v 1. čtvrtletí 2021 - Co nám krize vzala (a dala?)

První opravdu teplé dny letošního roku se nesou ve znamení probíhajícího útlumu pandemie Covid-19 a s tím souvisejícím rozvolňováním. Ať už celosvětový vliv pandemie přinesl různá omezení či změny, jednoznačně se více či méně dotknul každého z nás.

Realitní trh v České republice taktéž nebyl ušetřen. Dělo se tomu tak již v minulém roce, děje se tomu i letos. Potěšující okolností je fakt, že vliv soustředěný na tuto oblast byl spíše pozitivní. Jak tedy vypadalo první čtvrtletí roku 2021 na realitním trhu?

Hypotéky, hypotéky, hypotéky!

Zcela nepřehlédnutelnou zprávou je celkový objem hypoték, který byl během začátku roku 2021 uzavřen. Jak vyplývá ze statistik České národní banky a České bankovní asociace. Celkový objem uzavřených hypoték činil jen v březnu 2021 závratných 32,7 miliard Kč. Pokud tuto cifru srovnáme s loňským březnem, sledujeme nárůst o neskutečných 101%!

Co to vlastně znamená? Rok 2020 byl (ač by se to na první pohled nezdálo) do jisté míry rekordním obdobím co do počtu nově sjednaných hypoték. A jak je vidno, tento trend dále pokračuje i v letošním roce a dokonce to vypadá, že letos možná loňský rok dokonce ještě předběhneme. Ruku v ruce s vyšším zájmem o hypotéky a tedy i o koupi nemovitostí jde také cenová hladina, za kterou se nyní prodává. Je to tak, hodnota nemovitostí se dostala na nové historické maximum a zvláště určité typy nemovitostí jako například chaty či chalupy se nyní prodávají za ceny, které byly před pandemií jen těžko představitelné.

Vyplatí se nyní prodat? 

Pokud se mne klienti ptají, zda je nyní ideální čas na prodej nemovitosti, s klidným svědomím mohu potvrdit, že rozhodně ano. Z pohledu prodejce je nyní o nemovitosti všeho druhu skutečný zájem, není výjimkou, že na jedinou nemovitost se okamžitě utvoří celý seznam zájemců. Tato skutečnost velmi napomáhá nejen rychlému prodeji, ale také udržení požadované ceny, která často dokonce předčí očekávání prodávajícího. Z pohledu kupujícího jsou sice nyní ceny vyšší, avšak snad už každý zájemce pochopil, že trh jen tak neklesne a cenová hladina bude spíše nadále růst, než aby klesala. V kombinaci se stále nízkým úročením hypoték a stále ještě poměrně vstřícnými podmínkami je nyní stále vhodná doba pro koupi nemovitosti.

S ohledem na tato fakta je odpověď na otázku prodeje jednoznačná. Nebát se toho, jít do toho, na prodej je nyní skutečně ideální čas.

 

 

Těšíme se na Vás
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


odrealitky POTŘEBUJETE PORADIT?
volejte odrealitky +420 601 188 888
nebo pište odrealitky info@odrealitky.cz
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


SEO optimalizace