+420 601 188 888zavolejte kdykoliv
Splátky hypotéky vs. nájemné - co se vyplatí v roce 2024?

Splátky hypotéky vs. nájemné v roce 2024

 

Zažité zvyklosti a tradice postupně nahrazují nové trendy. V některých případech to může být nepříjemné, nicméně především v případě trendů podložených reálnými daty jsou tyto změny nevyhnutelné. Nové pořádky však nemusí mít nutně dlouhého trvání. V některých případech se nový trend může plynule vrátit k tradičnímu pojetí. Klasickým příkladem je trh nemovitostí a nájmů v České republice a změny, které se udály v posledních letech spolu s pohledem do budoucnosti.

Nájemní bydlení jako nový trend ?

Světové události posledních let (pandemie, válka na Ukrajině) a mnoho dalších makro i mikro ekonomických událostí měli zásadní vliv na růst inflace v České republice. Zaznamenali jsme to bez výjimky všichni a zdaleka nešlo jen o dražší maso a chléb v obchodech. Česká národní banka v reakci zvýšila úrokové sazby a logicky se razantně zvedly úrokové sazby jak nově sjednaných hypoték, tak i těch úvěrů, kterým v tuto dobu právě skončila fixace. Mnoho rodin se rázem dostalo do situace, kdy se staly splátky hypoték uzavřených v době extrémně nízkých úrokových sazeb neúnosnými. Pomyslné nůžky se rozevřely a mnoho zejména mladých rodin rázem zjistilo, že za stávajících podmínek je pro ně nákup vysněné nemovitosti buďto zcela nereálný či příliš nákladný. Nájemní bydlení se rázem stalo mnohem lákavější a v některých případech i levnější alternativou. 

A právě v tomto můžeme zaznamenat narušení tradice a nástup nového trendu. Nájemní bydlení je totiž v naší zemi vnímáno spíše jako dočasné řešení uspokojení bytových potřeb. Tradice tzv. “bydlení ve vlastním” je v nás mezigeneračně hluboce zakořeněna na rozdíl např. od našich západních sousedů. Tím spíše, pokud jsme se v minulosti velmi často nacházeli v takových ekonomických nuancích, které k tomu přímo vybízely. 

Již zmíněná situace na trhu s nemovitostmi (potažmo v nabídce hypotečních úvěrů) tuto tradici narušila a zavedla nový trend; nájemní bydlení se stalo populárnější alternativou k pořízení nemovitosti za pomoci drahého hypotečního úvěru. Nutno podotknout, že u mnoha zájemců se jednalo o rozhodnutí ne zcela dobrovolné - za dané situace prostě nebylo příliš možností a nájemní bydlení se jevilo jako jediná přijatelná varianta.

Návrat k tradici, která je výhodná

Nic ovšem netrvá věčně a nový trend může ustoupit dlouholeté tradici tak rychle, jako se objevil. Vstupujeme pomalu do druhé poloviny roku 2024 a vše se zdá být jinak. Česká národní banka snižuje sazby, hypoteční banky reagují a nabízí úvěry za stále výhodnějších nabídek. Trh s nemovitostmi je pro potenciální zájemce čím dál zajímavější. A vzhledem k tomu, že lze očekávat další snižování hypotečních sazeb, není třeba se obávat ani nové hypotéky s poněkud vyšším úrokem. Většina zájemců si v současné době sjednává hypotéku na celých 30 let s například pětiletou fixací, ale je takřka jisté, že za zmíněných 5 let bude hypotéka levnější než nyní. 

Vracíme se tedy opět k tradičnímu pojetí, kdy nájemní bydlení může být i za těchto podmínek pro určité skupiny zájemců lákavé, avšak ekonomicky smýšlející jedinci si zavčas uvědomí, že současná doba a blízká budoucnost znamená ideální čas na pořízení vlastního bydlení.

Těšíme se na Vás
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


odrealitky POTŘEBUJETE PORADIT?
volejte odrealitky +420 601 188 888
nebo pište odrealitky info@odrealitky.cz
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle poučení a souhlasu.


SEO optimalizace